2. 12. 2019

Jak si snad každý obyvatel Jesenice a okolí stihl všimnout, bývalé sídlo České spořitelny již není prázdné. Naopak, vyrostlo v něm zbrusu nové Občanské centrum Jesenice, které má sloužit ke kulturním a společenským aktivitám našich občanů, stejně jako malým i velkým čtenářům nebo místním spolkům. 16. října proběhlo oficiální otevření centra a vzhledem k tomu, že jeho činnost spadá pod oblast kultury a spolků, který zaštiťuje naše zelená radní Jana Vidímová, zeptali jsme se jí na pár otázek.

Kde vznikl nápad na vznik Občanského centra?

Nápad vznikl na Radě města Jesenice, kdy jsme zvažovali, co s prostorem po bývalé pobočce České spořitelny udělat. Pokusili jsme se prostory opakovaně nabídnout k pronájmu soukromým subjektům, ORP Černošice a dalším, a to z toho důvodu, že je tam město dlouhodobě nájemcem. Představovali jsme si, že by se prostory daly využít třeba pro ordinaci praktického lékaře, anebo pro sídlo jiné banky, aby se tak pro místní zlepšila či zůstala zachována nabídka služeb. Ze strany oslovených subjektů jsme zájem nezaznamenali, a jelikož se prostor nachází na výborném místě v centru města u zastávky autobusu, rozhodli jsme se ho využít pro město. Konkrétně pro potřeby místních občanů a spolků. Navíc jsme tam přesunuli i knihovnu, která v Občanském centru získala důstojné a moderní zázemí hodné městské knihovny. Tímto krokem se podařilo na úřadě uvolnit po knihovně dvě kanceláře, kde nyní sídlí sociální pracovnice a referentky odpadového hospodářství a jsou tak blíž k podatelně, což je samozřejmě žádoucí. Název vznikl poměrně spontánně, v Jesenici již máme Společenský sál, Společenskou klubovnu, tak jsme nyní přidali Občanské centrum.

V čem se nové centrum liší od původní knihovny?

Kromě knihovny Občanské centrum zastřešuje také informační centrum. Otevřeno je vždy od pondělí do pátku od 10:00 do 18:00 s výjimkou úterý a středy, kdy do něj můžete zavítat už na osmou ranní. Díky tomu se rozšiřuje také otevírací doba knihovny, která doposud fungovala jen tři dny v týdnu. Změnu je možné spatřit i na vybavení, nyní jsou v nových prostorách posuvné regály na knihy, police, pohodlné židle a sedačky, v nichž se budou knihy číst jedna báseň, ale také útulný koberec a pracovní stoly. Kdo byl, stejně jako já, pravidelným čtenářem naší jesenické knihovny, tuto změnu jistě ocení.

Za čím tedy můžou občané do OC přijít? Přijít si číst? Zúčastnit se kulturních akcí?

To hlavní je knihovna, jejíž součástí je oddělená čítárna, kam si mohou přijít malí i velcí čtenáři číst. Do budoucna ji vybavíme pohodlnějším sezením pro děti, aby si mohly dostatečně užít širokou nabídku dětských knih. Občanům se zde ale také nabízí prodej vstupenek na kulturní akce a na zájezdy pořádané městem. Nechybí ani služba Czech Pointu, veřejný internet, a tudíž i počítač určený pro využití široké veřejnosti, kopírovací a tisková služba. Mohou se tam scházet také menší skupinky, již ho využívá Komise sociální a zdravotní ke svým schůzkám. V knihovně bude možné v budoucnu pořádat menší výstavy, přednášky či autorská čtení. Těch nápadů, jak ty prostory využívat je celá řada a jsem si jistá, že spoustu nových časem přinesou i návštěvníci knihovny.

Na webu města se po otevření Občanského centra rozběhla debata o zázemí pro nejmenší. Jak je to s dětmi? Mají si tam kde hrát?

Prostor knihovny je prostor knihovny, počítá se tedy s tím, že si do něj budou i ti nejmenší čtenáři chodit číst. Stejně jako jsou vybaveny pražské městské knihovny oddělenými prostory pro děti, máme i my v našem Občanském centru široký výběr dětské literatury, je pro ně vyhrazený prostor v čítárně, kam brzy umístíme vhodnější sezení. Rodiče mohou využívat samozřejmě prostory společenské klubovny, knihovnu jsme vybavili a udělali tak, aby sloužila Hlavně k četbě, té není, zvlášť v dnešní elektronické době, nikdy dost.

Jak můžou občanské centrum využít místní spolky a sdružení?

Místní spolky a další zájmová sdružení můžou, stejně jako městské komise, využívat prostory pro setkávání, menší workshopy či výstavy. Pro větší akce jim bude sloužit Spolkové centrum, které od ledna roku 2020 otevřeme v prostorách bývalého Informačního centra. Smlouva s majitelkou budovy již je uzavřená a zájem již projevili jeseničtí senioři pro přednášky virtuální Univerzity 3. věku a pravidelné schůzky. Ti se tam budou jednou týdně scházet. Další dny v týdnu budou prostory volně k dispozici spolkům, které tak budou mít v Jesenici zdarma prostor pro své aktivity.

Jedna praktičtější, bankomat zůstane?

Ano, bankomat České spořitelny zůstane na stejném místě, tedy v předsálí Občanského centra.

Nedá si jistě nevšimnout ani nápadité fasády, kdo je autorem?

Grafická vizualizace a výmalba fasády je dílem mladého jesenického výtvarníka Antonína Jumra, který už pro město tvořil dříve.

Děkuji za rozhovor

Vlastimil Zíma

Jste spokojeni s našim informačním servisem o dění v Jesenici a jejím okolí, které pro vás zdarma a v našem volném čase připravujeme? Nebo sympatizujete s našimi názory a cíli a chtěli byste nás v další práci podpořit? V takovém případě budeme moc rádi, když zvážíte zaslání drobného finančního daru na transparentní účet Strany zelených. Jen s vaší pomocí můžeme zlepšovat poměry v naší Jesenici!