1. 6. 2017
Jedním z bodů posledního zasedání zastupitelstva konajícího se 23. března 2017 byla plánovací smlouva mezi městem Jesenice a GENIUS LOCI DEVELOPER, a.s. o výstavbě projektu „Jesenice 8“. Tedy projektu, v rámci kterého by v severní části Jesenice v okolí ulice Budějovická, měla vzniknout řada nových rodinných domů. Na ni patrně naváže další plánovaná výstavba bytových domů. Se zástavbou této části Jesenice významně naroste počet obyvatel Jesenice, což bude klást další nároky na již dnes dosti přetěžovanou infrastrukturu. I přes to, že tento záměr představuje jednu z dalších velkých investičních akcí, které mohou významně přeměnit tvář našeho města, není o něm veřejnost z obecních informačních kanálů v podstatě vůbec informována.
V tomto článku chceme tento stav napravit a přinášíme proto základní informace o tomto projektu. V současnosti máte možnost si projednávaný návrh smlouvy sami prostudovat. A to díky tomu, že plánovací smlouva musela být dodatečně zveřejněna na webu naší obce díky mé žádosti na základě zákona o přístupu k informacím. Bohužel byla ale zveřejněna až po samotném zasedání zastupitelstva.
Z něj můžeme vyčíst, že „Jesenice 8“ je projekt, který navazuje na již existující zástavbu na severu Jesenice na poli mezi ulicemi Budějovická a Mezi Domy. Protože zástavba na severu Jesenice je prakticky neprůjezdná, je toto území napojeno přímo na ulici Budějovická za benzínkou ve směru na Vestec. Aby se dopravní situace v místě zlepšila a mohlo se tam opětovně začít stavět, měl by v tomto místě vzniknout nový kruhový objezd, na který by měla navázat síť komunikací, která by se měla ve výsledku napojit na ulici K Šátalce. V rámci tohoto projektu by mělo vzniknout 42 zasíťovaných pozemků pro výstavbu rodinných domů.
Až potud to vypadá jako standardní projekt, který je v souladu s územním plánem, ale podívejme se na některé souvislosti. Jedním z hlavních bodů, který byl předmětem obsáhlé diskuze na zastupitelstvu (viz videozáznam ), byl právě výše zmíněný kruhový objezd. Ten kromě napojení směrem k ulici K Šátalce bude mít také odbočku na západ, k místní části Šátalka. Na této straně Budějovické ulice je totiž projekt výstavby bytových domů s přibližně 250 byty, který má již údajně dokončené územní řízení. Ke všemu se podle územního plánu na tento kruhový objezd mohou napojit další komerční zóny na obou stranách ulice, takže se dá dle názoru opozice očekávat, že výstavba
kruhového objezdu odstartuje výstavbu dalších obytných domů, které stále ještě nedostatečnou infrastrukturu města, zejména školy a školky, zatíží podstatně více (více o argumentech opozice na tuto smlouvu se můžete dočíst na facebookovém profilu Rozumného rozvoje).
Výstavba v Jesenici je sice částečně omezena kapacitou čističky odpadních vod, ale i toto omezení má své hranice. Plánované obytné domy na Šátalce mají totiž již kapacitu v čističce rezervovánu. Navíc vedení města již má přípravu rozšíření jesenické čističky odpadních vod mezi investičními akcemi na letošní rok. Projekt „Jesenice 8“ samotný sice kapacitu v čističce zajištěnou neměl, ale odkoupil ji právě od již zmíněných bytovek na Šátalce, které by se tímto měly příslušně zmenšit. Toto byl další předmět sporu mezi koalicí a opozicí, protože o pozice namítala, že snížení velikosti bytovek na Šátalce není zaneseno do jejich územního řízení.
Nově se také ukázalo, že vedení města patrně neposílá podklady poradním orgánům. Přitom Jesenice má dva poradní orgány v oblasti výstavby – stavební komisi a městského architekta. Není ale známo, zda se k této smlouvě vyjádřil alespoň jeden z těchto orgánů. Je tedy otázka, zda vůbec rada města schválila smlouvu na základě odborných podkladů nebo se projekt „Jesenice 8“ stane dalším kamenem v mozaice nejhůře urbanisticky řešeného města v tuzemsku.
Smlouva byla nakonec na březnovém zastupitelstvu po dlouhé diskusi starostkou Radkou Vladykovou (ANO) z projednávání stažena s tím, že bude doplněna na základě připomínek opozice a opětovně předložena na nejbližším zasedání zastupitelstva. To by se dle dříve schváleného harmonogramu mělo konat již 8. června.
Projednávání smlouvy na zastupitelstvu je od času ca 1 hod a 40 min.
A nyní naše připomínky k plánovací smlouvě samotné.
- Není dostatečně řešena prostupnost území. Výstavba zakonzervuje neprůchodnost území v této části Jesenice ve směru východ-západ, která je z velké části způsobena zástavbou v ulici Mezi Domy. „Jesenice 8“ ale tuto neprůchodnou zónu rozšíří ze současných 280 m, mezi dětským hřištěm u MŠ Kamarád a ulicí Příčná I. o další dvě ulice, tedy na 360 m. Konkrétně až k ulici K Šátalce. Stačilo by přitom, aby si město vyžádalo na developerovi ponechání místa na průchod do ulice Příčná I.
- Ve smlouvě bohužel zcela chybí jakékoliv zmínky o veřejné zeleni. Toto považujeme za zcela v rozporu s proklamovanou vizí zeleného městečka, kterým se Jesenice chce stát. Podle přílohy 1 se totiž zdá, že ulice budou betonová koryta podobná např. ulici Jabloňová. Vzhledem k tomu, jaké ploty se v Jesenici obvykle staví a podle náčrtku lze předpokládat, že veřejný prostor v dané oblasti bude tvořený pouze silnicí a chodníkem uzavřenými mezi dvoumetrové betonové ploty. Mohl by tak vzniknout další betonový koridor, který bude v létě rozpalován sluncem. Řešení je přitom snadné, umístit při okraji plánované komunikace stromy a tím zajistit příjemný stín. Stromy v ulicích přitom výrazně ovlivňují prostředí ulice v mnoha oblastech, od zlepšení životního prostředí až po estetické. Město by mělo trvat na rozšíření ulic v oblasti, aby bylo možné do ulice umístit i pás zeleně se stromy, jaký je např. ve východní části ulice Vestecká. U hlavní komunikace směrem k ulici K Šátalce by pak měl být dostatečný prostor pro zeleň na obou stranách komunikace, která by kompenzovala zvýšenou dopravu v této ulici.
Vlastimil Zíma
Jste spokojeni s nabízeným informačním servisem o dění v Jesenici a jejím okolí, nebo sympatizujete s našimi názory a cíli a chtěli byste nás v další práci podpořit? Máte možnost tak učinit skrze zaslání finančního daru na transparentní účet Strany zelených s uvedením textu „ZO Jesenice“ v předmětu zprávy. Jen s Vaší pomocí můžeme dále růst 🙂