7. 2. 2019

Strana zelených podepsala Memorandum o spolupráci v evropských volbách s hnutím STAN. Připojila se tak k široké proevropské, prodemokratické a liberální evropské kandidátce s heslem „Evropa jsme my“.

Jednou z hlavních priorit společného programu bude téma klimatické změny.

Žijeme v době, kdy nemůžeme nést odpovědnost pouze za naše životy, ale také za prostředí, ve kterém žijeme a které budeme předávat dalším generacím. Není to problém jednoho státu, ale problém globální a je nezbytné ho řešit na půdě Evropské unie. Evropa musí být v boji za ochranu životního prostředí aktivní a jednotná,“ upozorňuje předseda Strany zelených Petr Štěpánek.

Na společné kandidátce se nyní dohodlo také 11 regionálních hnutí a jedná se s dalšími celostátními či regionálními subjekty. Kompletní kandidátka by měla být známa do konce února.

Bylo načase, aby v České republice vzniklo širší hnutí, které bude reprezentovat liberální, proevropský, ale také střízlivý postoj k EU a bude aktivně vystupovat k řešení problémů na regionální i mezinárodní úrovni. Nesmíme nechat nejen evropský prostor ovládnout zaryté odpůrce EU, křiklouny a populisty. Evropa jsme my, máme na výběr jen dvě cesty, být aktivní součástí evropského projektu, nebo chaos a rozpad, jak jej vidíme aktuálně například ve Velké Británii,“ říká ke vzniku koalice předseda hnutí STAN Petr Gazdík.

Seznam regionálních hnutí, které tvoří se STAN a Zelenými společnou kandidátku:
Karlovarská občanská alternativa,
Starostové pro Liberecký kraj,
Občané patrioti,
Jihočeši 2012,
Fórum Jihlava,
Východočeši,
Starostové a osobnosti pro Moravu,
Zlínské hnutí nezávislých,
Nový Impuls,
Jsme PRO!,
Čisté Budějovice.