21. 1. 2018

Novým předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek. Zvolen byl na sjezdu strany v České Třebové a vystřídá ve vedení strany Matěje Stropnického, který rezignoval po říjnových volbách. Starosta Prahy 4 získal  v tajné volbě 119 z 220 hlasů a uspěl tak před dalšími kandidáty na předsedu, radním Prahy 7 Františkem Voseckým, který získal 94 hlasů, a horolezcem a učitelem Janem Šlechtou, který získal 5 hlasů. Čtvrtý kandidát, současný místopředseda strany a zastupitel Prahy 4 Petr Kutílek, kandidaturu na konci svého projevu stáhl.

První místopředsedkyní se stala Magdalena Davis, bioložka, manažerka v oblasti životního prostředí a zastupitelka středočeského Mníšku pod Brdy, která získala větší podporu než překladatelka a PR manažerka Petra Jelínková. 2. místopředsedkyní Zelených se stala Petra Jelínková, 3. místopředsedkyní pak Karolína Žákovská. Za členy předsednictva byli dále zvoleni Jenda Perla, František Vosecký a Vít Masare.

Petr Štěpánek po zvolení médiím řekl:

Zelené chci vést jako stranu ochrany klimatu, proměny energetiky a modernizace sociálního státu s důrazem na rovné příležitosti a dostupné bydlení. Dnešní volbu vnímám jako sjednocení kolem středových témat,“ uvádí nově zvolený předseda.

Magdalena Davis po zvolení médiím řekla:

Svoje zvolení beru jako velkou zodpovědnost. Společně s novým předsedou a ostatními členy předsednictva udělám všechno pro to, aby Strana zelených nejen přežila těžké období, které nás teď čeká, ale dokázala ho využít ke svému znovuzrození,“ uvádí nově zvolená první místopředsedkyně.

Petr Štěpánek (*1965)

Kladenský rodák a biolog, absolvent University Karlovy a bývalý pracovník Akademie věd. Je starostou MČ Praha 4 a předsedou klubu Trojkoalice v pražském zastupitelstvu.

Magdalena Davis (*1977)

Bioložka, vdaná, tři děti. Po studiu na Přírodovědecké fakultě UK v Praze a University of Western Australia v Západní Austrálii pracovala několik let jako bioložka a manažerka v konzultantské firmě pro životní prostředí. V současné době je zastupitelkou v Mníšku pod Brdy. Ve Straně zelených, kde je od roku 2015, vede Odbornou sekci pro životní prostředí.