Na červnovém zasedání zastupitelstva se projednávala řada témat – od hospodaření města přes nové plánované projekty až po smlouvu s Ředitelstvím silnic a dálnic týkající se výstavby dálnice D3.
V úvodu zastupitelstvo vzalo na vědomí zprávy finančního a kontrolního výboru a schválilo účetní závěrku města za rok 2025. Následně schválilo rozpočtové opatření, které zahrnulo vrácení nevyužité části dotace z Operačního programu Jan Amos Komenský pro ZŠ Jesenice, navýšení prostředků na nepedagogické pracovníky škol a vyčlenění financí na opravu zdiměřické kapličky.
Právě kapličce ve Zdiměřicích se zastupitelé věnovali v následujícím bodě. O kapli se od roku 2022 stará kunratická farnost, která ji průběžně opravuje. Již proběhla oprava střechy, nyní se připravuje oprava fasády a další práce. Zastupitelstvo na rekonstrukci přispělo darem ve výši 250 tisíc korun.
Další část jednání tradičně tvořily majetkové záležitosti. Zastupitelé schválili odkup pozemku pod komunikací v ulici Šeříková za symbolickou cenu a také převzetí pozemku s basketbalovým hřištěm u sportovního areálu ve Zdiměřicích. Schválen byl rovněž prodej části dlouhodobě připloceného pozemku v ulici Oblouková.
Důležitým tématem byly smlouvy o spolupráci na nových zdravotních a sociálních projektech. Zastupitelé schválili smlouvu o spolupráci na projektu Centra služeb Jesenice, které má zahrnovat polikliniku a domov pro seniory. Areál by měl vzniknout v dosud nezastavěné části Říčanské ulice. Vzhledem k významu projektu pro budoucí podobu města jsem požádal o zapojení veřejnosti do jeho přípravy.
Další schválená smlouva se týkala Centra duševního zdraví na nároží ulic Budějovická a Průhonická. Součástí dohody je i směna části pozemků, která umožní vybudování chodníku na severní straně Průhonické ulice a zřízení chybějícího přechodu pro chodce.
Zastupitelstvo rovněž schválilo smlouvu o spolupráci na výstavbě v lokalitě Lázeňská. V první etapě zde má vzniknout 19 rodinných domů. Součástí projektu bude také propojení ulic Návětrná a Lázeňská.
Zásadním bodem jednání bylo projednání smlouvy o spolupráci s ŘSD v souvislosti s výstavbou dálnice D3. O důležitosti tématu svědčila i účast zástupců ŘSD. O podrobnostech smlouvy budeme informovat v samostatném článku. Navzdory řadě výhrad zastupitelstvo smlouvu výraznou většinou schválilo, přičemž dvě zastupitelky se hlasování zdržely.
Netradičním bodem byla dohoda se sousedním Vestcem o úpravě hranic katastrálních území. Schválená výměna několika pozemků narovná vzájemnou hranici mezi obcemi. Zároveň bylo přijato memorandum počítající s dalšími úpravami v budoucnu. Změna bude mít i jeden neobvyklý důsledek – jeden z obyvatel se administrativně „přestěhuje“ z Vestce do Jesenice. Dotčené pozemky bude navíc nutné zahrnout do územního plánu při jeho nejbližší změně.
V souvislosti s nadcházejícími komunálními volbami zastupitelstvo rozhodlo, že i v příštím volebním období bude mít 21 členů.
V závěrečné části jednání otevřela Alexandra Kocková situaci kolem hotelu Gazda Family. Obyvatelé sousedních nemovitostí si dlouhodobě stěžují na hluk a celou záležitostí se již zabýval i ombudsman. Podle vedení města se však jedná především o občanskoprávní spor, do kterého má samospráva jen omezené možnosti zasahovat. Městský úřad nyní čeká na stanovisko ombudsmana.
Na závěr zastupitelstvo vyjádřilo soustrast rodině a blízkým po úmrtí bývalé zastupitelky Sylvy Markové.
Vlastimil Zíma
člen Strany zelených