30. 8. 2014

Developeři v Jesenici

markova_2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jesenice  a  okolní  obce jsou  místem, kam se  ještě   pořád  lidé stěhují  s představou  hezkého  bydlení blízko  přírody. Skutečnost  je  ale, bohužel,  jiná .  Pokud  si  občan  koupí  stavební parcelu  především  ve  Zdiměřicích, Osnici a  Jesenici-Mladíkově   předpokládá, že  okolí polí, luk  a remízků  zde  zůstane navždy  nebo  maximálně  s malými změnami.  Lidé  většinou  vůbec  netuší,  že  zde  všude  může  dojít k obrovským  změnám  v důsledku rozhodnutí  zastupitelstva  obce. Pokud  totiž  zastupitelé rozhodnou  v rámci  změny  územního  plánu  o  přeměně  polí, luk nebo jiných  pozemků  na stavební,  může se  potencionální  majitel nového  domku  velmi divit, když  mu  před  jeho  parcelou  či domem  začne  vyrůstat třeba  truhlárna, benzinová pumpa nebo  hotel  s restaurací.

Toto vše je možné i když tomu normální člověk nechce věřit.  Je proto důležité,  jací lidé v zastupitelstvu  jsou. Jejich vnímání  světa  a  představy o  podobě  obce se totiž  zcela určitě  promítnou  do  možnosti  staveb  v obci.

Snad ale  nejhůř jsou na tom majitelé nemovitostí  v těch nejhezčích částech  Jesenice a to  v okolí Průhonického parku. Zde  je totiž stále  „hlad“ po stavebních parcelách,  což  v případě  změny územního plánu, znamená obrovský byznys  pro  developery. Takovýto developer totiž  zpravidla  dobře sleduje  dění  na obci a včas si všimne, že  se asi  bude měnit územní plán. Bleskově  na to  navštíví majitele  pole, kterému sdělí, že  bez jeho pomoci  toto pole  zůstane navždy jen polem, ale s jeho pomocí se pole povede změnit  na stavební parcely  a to přinese finanční zisk i současnému majiteli.

Tomuto majiteli pak developer obvykle nabídne Smlouvu o smlouvě  budoucí, ve které  se dohodnou na ceně například 600 Kč/m2, pokud bude změna územního plánu schválena. Pokud nebude schválena, smlouva se obvykle zruší  a  nic  se neděje.  Platí  se  až po schválení změny územního plánu. Tím si developer  ale  zaváže  majitele pozemku k prodeji  právě jemu,  za danou cenu   a  podá za něj žádost zastupitelstvu obce o změnu. Pak čeká, jestli to vyjde nebo ne . Nic  vlastně  netratí  a může jen vydělat.  Výhodné, že?

Po zasíťování pozemku se pak takováto plocha prodává za ceny obvyklé, tržní,  což  je  pro  developera   opravdu  velmi  výhodné.

Občani obce  pak  ale tímto postupem   mohou nevratně přijít  o  celé lány  současných polí  a  luk  ve svém  okolí. Jakmile se totiž pozemek stane stavebním,  bývá okamžitě prodán nebo zastavěn  a  už  je navždy  ztracen  pro  možné  „přírodní plochy“.

Řekněte, není hezčí  žít  v prostředí  polí, luk a lesů  než   ve  městě  rodinných  domků, které   vytvářejí  „kobercový nálet  domků“  až ke zdi Průhonického parku?

Sylva Marková

panorama_4